Fatma Şahin’den Özürlü Kamu Personeli İle İlgili Açıklama

Devler Personel Başkanlığınca açıklanan 3 bin 512 özürlü kamu personelinin, ilk aşamada alınacak atama sayısı olduğunu bildirdi.

Bakanlığın basın müşavirliğinden, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ve kura sonrası yapılacak özürlü kamu personeli atamalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili detayların belirlenmesinde Bakanlık yetkililerince defaten kamu kesiminde 20 bin özürlü memur kadrosunun açık bulunduğu ve yapılacak sınav ve kura neticesindeki süreçte bu açık kadronun doldurulmasının arzulandığı ifade edildi.

Sürecin başladığı Ağustos 2011deki Devlet Personel Başkanlığı istatistiklerine göre, kamu kurumlarında açık bulunan özürlü memur kadrosu sayısının yaklaşık 20 bin civarında olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bakanlığımız ve ilgili Genel Müdürlüğümüzce yapılan açıklamalar bu tarihte eldeki kadro göz önünde bulundurularak verilmiş olup, bu kadronun doldurulması hedeflerimiz arasındadır.

ÖMSS ve kura sonrasında doldurulacak kadrolar ve ilk aşamadaki atamaların tamamlanmasının ardından, boş kadrolara dair yapılacak diğer atamalar Devlet Personel Başkanlığının yapacağı değerlendirmeler ve kamu kurumlarından gelen kamu personel taleplerine göre devam edecektir.

Devlet Personel Başkanlığımızca alımı açıklanan 3 bin 512 özürlü kamu personeli, ilk aşamada alınacak atama sayısıdır. Boş kadroların doldurulması konusunda Bakanlığımız bundan sonraki sürecin takipçisi olacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız özürlülerin istihdamı konusuna büyük önem atfetmektedir. Bu yöndeki çalışmalar konusunda kamuoyunca Bakanlığımızca yapılan açıklamaların dikkate alınması hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

MEMURLAR.NETİN AÇIKLAMALARI

1- Sayın Şahin “Mart ayında 20 bin engelli alınacağını” söylemediğini
ifade etmektedir. Oysaki basına yaptığı açıklamaların nasıl anlaşıldığını, sitemize
gelen yorumlardan görebilir. Sayın Şahin, o günlerde yanlış anlaşıldığını
düşünüyorsa, engelli adaylara daha doğru bilgilendirme yapması gerekirdi. Böyle
bir şey yapmamıştır.

2- Bakan Şahin açıklamasında “Devlet Personel Başkanlığımızca alımı
açıklanan 3 bin 512 özürlü kamu personeli, ilk aşamada alınacak atama sayısıdır.”
demiştir. Oysaki özürlü personel açığının doldurulması on yılların problemidir.
10 yıllardır bu açık bir türlü doldurulamamıştır. Bu konu bu kadar zor olmasına
rağmen, Sayın Şahinin hala mavi boncuk dağıtması uygun değildir.

Diğer taraftan Yönetmeliğe göre, bu yılın talepleri geçen yılın Ekim ayında
DPBye bildirilmiştir. Bu da 2012de tek yerleştirme yapılacağı anlamına gelmektedir.
Yani 2012 yılında sınavla alınacak personel sayısı 3 bin 512dir.