Milli Eğitim Bakanı’ndan ürperten açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Güneydoğu’daki ücretli öğretmenlerin PKK’nın etkisi altında kaldığı söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmen atamaları, milli güvenlik dersleri, 19 Mayıs kutlamaları, tek tip kıyafetler, Fatih Projesi gibi eğitimde tartışılan konulara Basın Kulübü’nde yanıt verdi. Bakan Ömer Dinçer atanamayan öğretmenler hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM FAKÜLTESİ BU YIL AÇILMAYACAK

Sürekli eğitim fakültelerinin açıldığına dikkat çeken Dinçer, bu yıldan itibaren bu fakültelerin açılmasına izin vermeyeceğini söyledi.Eğitim fakültelerinin bir çok mezun verdiğine dikkat çeken Dinçer ” Ama zaten eğitim fakülteleri bir sürü mezun veriyor. Fen edebiyat fakülteleri, ilahiyat fakülteleri gibi fakültelerden pedagojik formasyonla öğretmen olunabiliyor. Kimseyi suçlamadan ulusal program içinde bu sorunu çözmeliyiz. Bütün okullarımızda eğitimi aksatmamak şartıyla yaptığımız düzenlemelerde 662 bin civarında öğretmeni kadro olarak istihdam ettik. Bugün 55 bin öğretmenin yerine biz yaklaşık olarak 35-40 bin öğretmen alırsak bizim normal ihtiyacımıza cevap vereceğimizi görebiliriz. Okullaşma oranını artırmak gibi bir hedefimiz var. Bunları başardığımız zaman 126 bin civarında öğretmen almamız halinde MEB’in öğretmene ihtiyacı kalmayacak.” dedi.

TEDBİR ALMAK ZORUNDAYIZ

264 bin atama bekleyen öğretmenin olduğunu kaydeden Dinçer ” Bu çocuklarımızın hatası değil. Bu sistem problemi. Bu problemi çözmek yine bizim görevimiz. Ben bakan olduktan hemen sonra eğitim fakültelerinin kontenjanları belli olmuştu. Buna karşın şöyle bir duyuru ihtiyacı hissettim. Hangi alanda öğretmen ihtiyacı varsa onu duyurduk. Bir tarafıyla tabii ki böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız tedbir almak zorundayız.” diye konuştu. Bakan Ömer Dinçer sözlerine şöyle devam etti:

 

ÖĞRETMENLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPILDI

Herkesin benim gibi meseleye sağduyulu bakacağını bu fotoğrafı ortaya koyduktan sonra bekledim. 264 bin öğretmen adayı üzerinden bir siyaset yapıldı. Gençlerimizin hayalleri üzerinde yapılan bir popülizmdir. İhtiyacımız olsa ve kaynaklarımız izin verse hepsini almaya hazırım.

KÖYLERE GİTMEK İSTEMİYORLAR

Her ihtiyaç duyduğunuz alanda yetişmiş öğretmen yok. Mesela rehberlik, İngilizce öğretmeni bulmakta sıkıntı duyuyoruz. Bunu nasıl telafi edeceksiniz. O kentte yaşayan, eğitim almış insanları ücretli alacaksınız. Bugün daha görevine başlamadan gittiği yeri beğenmeyip görevini bırakabiliyor. Bir başka boyutu var. Köylere genelde çok fazla insan gitmek istemiyor.

VAN’DAN 1150 ÖĞRETMEN AYRILDI

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer canlı yayında Güneydoğu’daki ücretli öğretmenler konusunda da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Van’da yaşanan öğretmen sıkıntısına dikkat çeken Dinçer “Bu ülkenin gerçeklerini bütün olarak görmek lazım. Van’da depremden sonra bütün kadrolarımızı hepsini öğretmen için tahsis ettik. 800 tane kadroyu yeni ortaya çıkan ihtiyaç için tahsis ettik. Uzun müddet özür ataması yapmak istemedim. O bölgede insanlar kalmak istemeyecekti. Ama o kadar talep geldi ki Aralık ayında özür atamalarını gerçekleştirdik. Van’da 1150 öğretmen ayrıldı.” dedi.

ÖĞRETMENLER PKK PROPAGANDASI YAPIYOR

Van’dan ayrılan ücretli öğretmenler yerine yönlendirdikleri öğretmenlerin PKK propagandası yaptığını öne süren Dinçer “Oraya gönderdiğimiz öğretmenler ayrıldıkları zaman ücretli öğretmen almak durumunda kalıyoruz. Ve PKK’nın yönlendirdiği ücretli öğretmenleri almak durumunda kalıyoruz. Öğretmenlik mesleğini sürekli değişen bir zemin üzerinde tutmak doğru değil. Öğretmenin karşısında öğrenci diye bir gerçeğimiz var. Ailelerle ilgili gerçeğimiz var. Sadece öğretmenin atanmasıyla ilgili baktığınız zaman gerçeğin tümünü göremezsiniz.

Yerel kaynaklara müracaat etmişseniz, mesele Hakkari’de, Şırnak’ta ücretli öğretmenler PKK’nın etkisi altında kalabilir. Buradan gönderdiğiniz zaman PKK’nın etkisi altında kalmayacaktır. Örgüt propagandası yapıyorlar.” şeklinde konuştu.