Yeni Ders Konusu “Kadına Şiddet”

Jandarma okullarında kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla “İnsan hakları ve yurttaşlık” adı altında verilecek derslerde, kadın hakları ve kız çocuklarının eğitimine engeller konu olarak yer alacak.

İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ”Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Kapsamında Sunulan Hizmetlerde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi, İş Birliğinin Yapılması ve Eşgüdümün Artırılması Protokolü” imzalandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, ”İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde jandarma subay okulunda meslek yüksekokulunda “insan hakları ve yurttaşlık” adı altında verilen derslerde artık kadınlarla ilgili, kadının insan hakkı, kız çocuklarının eğitiminin önündeki engeller konusu da yer alacak” dedi.

EMNİYET TEŞKİLATIYLA DA YAPILMIŞTI

Bakan Fatma Şahin, jandarmanın asırlardır bu ülkenin asayişini koruyan çok önemli bir kurum olduğunu belirterek, ”Kırsalda devletin şefkat eli, mağdurun, muhtacın , mazlumun yanında olan, onu koruyan önemli bir görev alanı var” ifadelerini kullandı.

Protokolün, kadın hakları, çocuk yaştaki evlilikler ve kadına yönelik şiddetle ilgili yaşanan sorunlarda, yapılacak ilk müdahalelerle ilgili önemli bir çalışma olduğunu anlatan Şahin, söz konusu ortak çalışmayı daha önce emniyet teşkilatıyla da yaptıklarını hatırlattı.

’74 MİLYONA AYNI ŞEKİLDE YAKLAŞACAĞIZ’

Şahin, ”74 milyonu aynı şekilde kucaklamayı, aynı şekilde yaklaşmayı, aynı şekilde bütün sorunların topyekün çözecek organizasyonu çok önemsiyoruz. Bu protokol de devrim niteliğinde çalışma var. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde jandarma subay okulunda, meslek yüksekokulunda, insan hakları yurttaşlık adı altında verilen derslerde artık kadınlarla ilgili, kadının insan hakkı, kız çocuklarının eğitiminin önündeki engeller konusu da yer alacak. Bu konunun temel eğitime girmiş olması çok önemli bir başlangıçtır.” dedi

İçişleri Bakan İdris Naim Şahin de ailenin temelini oluşturan kadına yönelik tutum ve davranışlar konusunda, çoğu toplumda olduğu gibi Türkiye’de de bazı bozuklukların yaşandığını ifade etti.

Bakan İdris Naim Şahin : ”İş birliği yapan taraflar dikkat çekici özellikte. Askerin disiplini ile kadının hassasiyeti bu çalışmaları başarıya ulaştıracaktır” diyerek iş birliğinin önemini vurguladı.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VURGULANACAK

Protokol gereğince iş birliğini Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı yürütecek. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde vatani görevini yerine getiren er ve erbaşlara kadına yönelik şiddetin, töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi konularında bilincin artırılması için eğitim programları düzenlenecek.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki okulların müfredatlarına, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konuları da dahil edilecek. Şiddet mağduru kadınlara yönelik hizmetlerin kapasitesi geliştirilecek ve bu kapsamda personel yetiştirilecek. İş birliği kapsamında, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet konularında duyarlılığı ve farkındalığı artırıcı çalışmalar yapılacak