76 Bin Okul Müdürü Eğitim Görecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012 yılından itibaren uygulanacak olan 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili il ve milli eğitim müdürleri ile okul müdürlerine eğitim verecek.

Uzaktan eğitim teknolojisiyle yapılacak bilgilendirmelere toplam 76 bin 683 yönetici katılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak kamuoyu tarafından ”4 4 4” olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim hakkında il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile okul müdürlerini bilgilendirecek.

Eğitim süresini 8 yıldan 12 yıla çıkaran İlköğretim ve Eğitim Kanunu, gelecek eğitim öğretim yılı için yeni uygulamaları beraberinde getiriyor. Bunun üzerine MEB, yeni uygulamaları yöneticilere anlatmak için harekete geçti.

Bu kapsamda İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Eğitim Grup Başkanlığı’nın koordinesinde, Bilgi İşlem Grup Başkanlığı’nın teknik desteğiyle uzaktan eğitim teknolojileri kullanılarak il ve ilçe yöneticileriyle okul ve kurum yöneticilerine yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenecek.

Uzaktan eğitimler, 28 Mayıs’ta başlayacak ve 4 gün sürecek. Eğitimlere 793 il ve ilçe milli eğitim müdürü, 288 milli eğitim müdür yardımcısı, bin 439 il ve ilçe şube müdürü, 25 bin 282 okul ve kurum müdürü, 6 bin 185 müdür başyardımcısı ve 42 bin 696 müdür yardımcısı olmak üzere toplam 76 bin 683 yönetici katılacak.

YENİ EĞİTİM YILI HAZIRLIKLARI DA ELE ALINACAK

Toplantılarda 8 Haziran’da sona erecek 2011-2012 eğitim öğretim yılının değerlendirmesinin yanı sıra 2012-2013 eğitim öğretim yılı için yapılacak hazırlıklar ele alınacak.

12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasının da anlatılacağı eğitimlerde, yeniden yapılandırılan Milli Eğitim Bakanlığı birimlerinin misyonu, politikası ve stratejileri değerlendirilecek.

Uzaktan eğitimlerin her gününe ayrı bir birim yöneticisi katılarak, katılımcıları bilgilendirecek. Özel eğitim ve rehberlik hizmetleri, insan kaynakları, temel eğitim, mesleki ve teknik öğretim, inşaat emlak grup başkanlığı, talim ve terbiye kurulu ile ortaöğretim ile ilgili sunumlar yapılacak.

Toplantının açılış konuşmasının Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yapılması öngörülüyor.