Eğitim-Bir-Sen Toplu Sözleşme Taleplerini Açıkladı

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Özer: ”Yüzdelik zam oranı talebimiz, 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14’tür” açıklamasında bulundu.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Sekreteri Ahmet Özer, eğitim hizmet kolunda çalışanların ücretlerine yüzdelik zam oranı taleplerinin, 2012 yıl için yüzde 16, 2013 yılı için de yüzde 14 olduğunu bildirdi.
Özer, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile sendikacılıkta yeni bir döneme girildiğini, söz konusu yasa kapsamında hükümetle yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine önümüzdeki günlerde başlanacağını belirtti.

Toplam 2,5 milyon çalışana ve 1,8 milyon emekli memura hitap eden toplu sözleşme görüşmelerinde eğitim öğretim ve bilim hizmet kolunda 1 milyon memur bulunduğunu ifade eden Özer, sendika olarak bu iş kolunda çalışanların hak ve hukukunu korumak için çaba göstereceklerini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen’in toplu sözleşme talepleriyle ilgili bilgi veren Özer, ”Yüzdelik zam oranı talebimiz, 2012 yılı için yüzde 16, 2013 yılı için yüzde 14’tür. Ek ödemede, öğretmen ve öğretim elemanı için 50 puan artış yapılmalıdır. Yüzdelik artışlara ek olarak da 2012 yılı için 120 TL, 2013 yılı için 80 TL seyyanen zam istiyoruz” dedi.

Özer, kıdem aylığı göstergesinin 20’den 100’e çıkarılması gerektiğini, 25 yıllık süre sınırlamasının uygulanmasını da istemediklerini belirtti.

Sözleşme taleplerinde çocuk, doğum, ölüm, kreş, evlenme, ulaştırma, evlenme, yemek, giyecek yardımı ile gelir vergisi matrahları ve muayene tedavi katılım payıyla ilgili taleplerini de bildiren Özer, tüm bu taleplerle birlikte eğitim kolunda çalışanların devlete maliyetinin 9 milyar 500 milyon lira olacağını ifade ederek, ”Eğitim kolunda çalışanların sayısı toplam memur sayısının 5’te 2’sini oluşturuyor. Bu maliyetin büyük bir maliyet olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.