Ösym’den rekor sayı,Ösym 5 milyon kişiyi sınav yaptı

Türkiye’nin tek sınav merkezi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçen senenin 10 ayında 43 sınav düzenledi.

Yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin yanı sıra bazı kurumların sınavlarını da gerçekleştiren ÖSYM, 38 yıldır hizmet veriyor.

ÖSYM 2011 yılında, yurt içi ve yurt dışında toplam 43 sınav, sınav sonuçlarına göre de 27 yerleştirme işlemi gerçekleştirdi.

Sınavlar arasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) yanı sıra İçişleri, Adalet, Maliye bakanlıkları ile Jandarma Okullar Komutanlığı’nın, Polis Akademisi’nin sınavları da yer alıyor.

Geçen yıl tüm sınavlara 5 milyon 445 bin 234 aday başvururken, bu adayların 5 milyon 114 bin 687’si sınava katılırken, 330 bin 547’si ise başvuruda bulunduğu halde sınava katılmadı. Sınavlarda toplam 872 bin 597 kişi görev aldı.

-YGS, LYS ve KPSS en çok adayın girdiği sınavlar-

YGS, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar arasında sınava giren aday ve görevli sayısına göre en kapsamlı sınav olarak yer alıyor. YGS’ye geçen yıl 1 milyon 648 bin 240 aday girdi, 245 bin 254 kişi de görev yaptı.

Sınava giren aday ve görevli sayısının çokluğuna göre YGS’yi, Edebiyat ve Coğrafya alanlarında yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS-3) ile lisans düzeyinde yapılan KPSS takip ediyor.

ÖSYM, geçen sene bazı sınavlara başvuru veya tercih ücreti olarak adaylardan 3 TL alırken, adayların yerleştirme işlemleri için 10 TL ücret aldı. Bazı Sınavlarda alınan ücretler 20-150 TL arasında değişiklik gösterdi.

Adaylar LYS’lerin her biri için 20 TL öderken, Yükseköğretim Kurulu Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği Sınavı (STS-1-2) için 150 TL ücret ödedi.

YGS için 35 TL, ÜDS, ALES ve KPDS’nin her biri için 40 TL, yurt dışında çalışanların çocukları için yükseköğretime giriş sınavı için yurt içinden başvuranlardan 75 TL, yurt dışından başvuran adaylardan 50 ABD doları veya 40 Avro, lisans düzeyinde gerçekleştirilen KPSS’de dört oturuma katılanlardan toplam 95 TL sınav ücreti alındı.