Özel Akşam Liseleri Sınavlarını Artık MEB Yapacak

Özel akşam liselerinde okuyan 9.sınıf öğrencilerinin dönem sonu sınavlarını M.E.B Düzenleyecek.Sınav Tarihi ise 22 Ocak

ANKARA – Özel akşam lisesinde okuyan öğrencilerin dönem sonu sınavları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yapılacak.

Özel akşam liselerinin 9. sınıfında öğrenim gören öğrencilerin gireceği birinci dönem sonu sınavı olan ”Özel Akşam Liseleri Öğrenci Başarı Değerlendirme Sınavı” 22 Ocak 2012 tarihinde yapılacak.

Sınav, Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Malatya, Sakarya, Samsun ve Trabzon’da merkezi sistemle aynı anda yapılacak.

Sınava ilişkin tüm işlemler e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek, bunun için öğrencilerin bu sistemde ”aktif öğrenci” durumunda görülmesi gerekiyor.

Öğrenciler, e-okul sisteminde kayıtlı olduğu TC kimlik numarasıyla belirtilen bankalara sınav ücretini yatırmaları durumunda sınav başvuru yapmış olacak.

Sınav ücreti 19-31 Aralık 2011 tarihleri arasında yatırılabilecek. Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgelerine e-okul sistemi üzerinden edinebilecek.

Öğrencilerin ikinci dönem sonu sınavı 17 Haziran 2012’de, ortalama yükseltme sınavı ise 29 Temmuz 2012’de yapılacak.

Öğrenciler, sınavda ”Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği”nde yer alan kılık kıyafet şartlarına uyacak. Yönetmeliğin kılık kıyafet ile ilgili maddesinde ”Öğrencilerin kılık kıyafetlerinde, yetişkin ve bir işte çalışıyor olmaları da dikkate alınarak, ‘Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik’ hükümlerine uyulur” hükmü yer alıyor.

Dönem sonunda yapılan her sınav için sınavın değerlendirmesi 100 puan üzerinde yapılacak, alınan puan e-okul sistemine dönem notu olarak aktarılacak.

Sınav sonuçları, bakanlığın internet sitesinden öğrenilecek, öğrencileri sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

Özel akşam liseleri, 18 yaşını bitirmiş olup örgün gündüz ortaöğretim kurumlarına devam edemeyenler ile okuma hakkını kullanarak örgün gündüz ortaöğretim kurumlarından ayrılanlara eğitim ve öğretim imkanı sağlıyor.