Sigara İçen Öğretmenler Artık Tedavi Görecekler

Daha önce görev yaptığı İzmir’de sigara içen öğrencilere verdiği ceza ile gündeme gelen Aydın’ın bayan Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Aydın’da sigara içen öğretmenlere el attı. Aydın’da sigara içen öğrencileri onur kuruluna, öğretmenleri ise tedaviye gönderecek Töre’nin bu çalışmasına Sağlık Müdürlüğü destek verecek.
İzmir Kız Meslek Lisesi’nde yaptığı denetimlerde sigara içtiği anlaşılan 2’si kız 7 öğrenciye, kanserli hastaları konu alan bir belgesel hazırlama cezası veren Töre, verdiği bu örnek ceza ile Türkiye gündemine gelen Aydın Bayan Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Aydın’da da sigaraya karşı mücadeleye girişti.

ÖĞRETMENLER TEDAVİ OLACAK

İzmir’deki uygulamasını Aydın’da da sürdürecek olan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’den sigara bağımlısı öğretmenleri de Aydın’daki Sigara Bırakma Merkezlerine gönderecek. Kamu alanları ve kapalı mekanlarda sigara içme yasağıyla birlikte okul bahçelerinde de yasaklanan sigarayı öğretmenlerin okul kapısında içtiğini anlatan Töre, ‘Ortaya hiç hoş manzaralar çıkmıyor. Öğretmenler öğrenciler için bir idol olmak zorundadır. Benim öğretmenim öğrencisine kötü örnek olacak hiç bir şey yapmamalı. O yüzden sigara içen öğretmenlerin de sigarayı bırakmaları konusunda çalışmalar yapmaya kararlıyım. Sigara içen öğretmenler tedavi ettirilecek’ diye konuştu.

ÖĞRENCİLER DENETÇİ OLACAK

Okullarda öğretmenlerin öğrencilerine kötü örnek teşkil etmelerini önlemek için çaba harcayacağını dile getiren Pervin Töre, ‘Yasak gelmeden önce öğrencilerin görmediği yerlerde sigara içen öğretmenlerimiz, şimdi okul kapılarında sigara içiyorlar. Biz öğrencilerimizin sigaradan uzak durmalarını sağlamak için mücadele ederken, onlara örnek olacak öğretmenlerimizin okul kapılarında sigara içmesi ne kadar doğru olduğu tartışılır. Bu konuda öğrencilerimizden yardım istiyorum. Öğrencilerimiz sigara içen öğretmenlerini Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirsinler. Bizde ona göre o öğretmenimizi tedaviye gönderelim’ dedi.

SAĞLIK MÜDÜRÜ DESTEK VERDİ

Aydın İl Sağlık Müdürü Hüsnü Tırpancı ise İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin projesine destek olabileceklerini söyledi. İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve yönlendirilmesi önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Tırpancı, ‘Sayın Müdürümüze İl Sağlık Müdürlüğü olarak gerekli desteği veririz. Bakanlığımızın da başlattığı sigarayı bıraktırmaya yönelik bu çalışmanın örnek olacağını düşünüyorum. Aydın’da 4 hastanede sigara bırakma merkezinin bulunuyor. Aydın Devlet Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesinde sabah 08.00 – 16.00, Nazilli Verem Savaş Dispanserinde Çarşamba günleri 13.30 17.30 ve Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Perşembe günleri 13.30 – 16.00 saatleri arasında sigara bırakma konusunda çalışmalar yürütülüyor’ dedi.