Sahte Rapor İle Devamsızlığa Sıkı Önlem

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) Girecek öğrencilerin sahte rapor alarak devamsızlık yapıldığı ve bununla ilgili bir çok şikayet alan Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

 

Bu konuda çok sayıda şikayet alan bakanlık, sahte rapor alarak devamsızlık yapan öğrenciler ile buna müsamaha gösteren yöneticiler için gerekli tedbirlerin alınacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, SBS ve YGS’ye katılacak 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve velilerince resmî ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlara, okul yönetimlerine verilmek üzere sağlık raporu talebinde bulunulduğuna ilişkin çok sayıda şikâyet geldiği bildirildi. Açıklamada, ”Milli Eğitim Bakanlığı’mızın, öğrencilerimizin sahte sağlık raporu almaları ve sağlık kurum ve kuruluşlarına bu tür taleplerle gitmelerini onaylamadığı çok iyi bilinmektedir. Konuyla ilgili olarak yetkili mercilerimiz mevzuatımızın öngördüğü düzenlemeleri uygulama dışında, sahte rapor alarak devamsızlık yapanlar ve buna müsamaha gösterenlere yönelik gerekli tedbirleri almaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre öğrencilerin ve velilerin sağlık raporu talebiyle karşılaşan çok sayıda doktor da MEB’den bu konuda çözüm bulunmasını istedi. Yıllardır devam eden bu soruna çözüm bulunamazken MEB, geçen yıl şubat ayında bir genelge yayımlayarak YGS’ye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerinin sahte sağlık raporuna yönelmemesi için 25 güne kadar izinli sayılmasını sağlamıştı. Bu yıl ise böyle bir adım atılmayınca sorun tekrar su üstüne çıktı.